Ako vybrať magnetky pre deti?

NULL

NULL

Doba čítania 6 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Bezpečnosť predovšetkým

Z dreva, plastu či sadry? Keď ide o hračky pre deti, vyberáme často podľa nie celkom najdôležitejších kritérií – farby, obľúbené rozprávkové postavičky, množstvo či veľkosť... Na to, z akého materiálu hračky sú vyrobené, nehľadíme často vôbec, alebo len okrajovo. Práve správny výber materiálu je však zárukou bezpečnosti a odolnosti hračky, čo sú kvality, ktoré oceníme predovšetkým u tých najmenších detí. Magnetické hračky bývajú (takmer) spravidla určené deťom od 3 rokov. Je to najmä kvôli samotnému magnetu, ktorý by v prípade náhodného prehltnutia mohol v zažívacom trakte dieťatka narobiť poriadnu šarapatu. Aj zvyšná časť magnetky ale môže byť potenciálnym rizikom – napríklad lacné plasty s obsahom ftalátov či toxických farieb. Ak nechcete, aby magnetka padla za obeť hneď prvej divokejšej hre, nekupujte sadrové či keramické kúsky, ktoré slúžia naozaj skôr na ozdobu. Určite nič nepokazíte kúpou drevenej magnetky alebo magnetky z kvalitného plastu či gumy s označením „BPA free“. Celokovové magnetky sú vhodné najmä pre staršie deti, dbajte pri ich výbere na precíznosť prevedenia a vyhnite sa ostrým hranám.

Nie len na ozdobu

Magnetky, ako ich obvykle chápu dospelí, sú viac-menej dekoratívne predmety, ktoré (ako vítaný praktický „bonus“) dokážu udržať na viditeľnom mieste naše nezaplatené šeky či odkazy. Detská fantázia ale magnetky vidí celkom inak – sú to fascinujúce čarovné predmety, hrdinovia rozprávkových dobrodružstiev, dieliky do pestrej príbehovej mozaiky s nekonečným množstvom obmien a kombinácií. Výrobcovia hračiek toto, samozrejme, veľmi dobre vedia. Pestrá ponuka hier, hračiek a kreatívnych sád, ktoré s princípom magnetizmu pracujú, vás preto možno prekvapí – a výber vám nijako neuľahčí. Najlepšie preto bude, ak pri nákupe zvážite vek a schopnosti vášho dieťatka, jeho prirodzený záujem o tú či onú tému / druh hry a tiež oblasť, v ktorej by ste chceli svojho potomka hravou formou stimulovať (napríklad jemná motorika, kreativita, umelecké cítenie atď.). Klasické ozdobné magnetky asi nikomu príliš predstavovať netreba. Tu je však niekoľko druhov magnetických hračiek, hier a pomôcok, ktoré ste možno doteraz vôbec nepoznali:

Magnetické stavebnice

Jednotlivé dieliky týchto stavebníc držia pokope pomocou „čarovnej“ magnetickej sily. Magnetické stavebnice sú obvykle drevené, často je medzi sebou možné kombinovať viaceré sady, čím sú možnosti malých staviteľov takmer nekonečné. Magnetické stavebnice sú výborné hry pre chlapcov, ale iste sa s nimi dokážu zabaviť aj dievčatá. Najjednoduchšie sady ocenia už trojročné deti, zvyšujúcim sa počtom a zmenšujúcou sa veľkosťou dielikov potom plynule prejdeme až k dômyselným konštrukčným sadám, ktorými nepohrdnú ani deti nad 10 rokov.

Magnetické knihy, divadlá a podložky

Nebaví vás čítať dookola tie isté rozprávkové knižky? Vytvorte si svoje vlastné – vždy celkom inak a po svojom. Magnetické knihy ponúkajú pestrý výber inšpiratívnych scenérií a k nim milé magnetické postavičky, predmety, stavby či zvieratká – skrátka, všetky neodmysliteľné ingrediencie vzrušujúceho rozprávkového príbehu. Vynikajúci spôsob, ako stimulovať detskú fantáziu a logické zmýšľanie. Magnetické knihy môžu mať najrôznejšiu tematiku – hrady a princezné, autá a cesty, farma či zoologická záhrada... Sú to teda univerzálne hry pre dievčatá aj pre chlapcov rôznych vekových kategórií. Na podobnom princípe – len s pridanou treťou dimenziou – fungujú aj magnetické divadlá. Špeciálne dievčatá potom iste potešia aj magnetické podložky s postavami, ktoré možno podľa vlastného vkusu donekonečna  obliekať a zdobiť. 

Kreatívne sady a kresliace tabuľky

Začína v sebe vaša ratolesť objavovať malého umelca či remeselníka? Potom bude iste na mieste spojiť ich zručnosť a vášeň pre magnetky do jedného a zaobstarať si niektorú z tvorivých sád na výrobu magnetiek. Takéto sady obvykle obsahujú úplne všetko, čo budete potrebovať – sadrový prášok,  formičky, farby aj ozdobné doplnky či trblietky, špeciálne lepidlo a magnetickú pásku. Výrobe vlastnoručných magnetiek sa deti môžu venovať spolu so súrodencami či kamarátmi, môžete však z tejto originálnej zábavy urobiť aj spoločnú aktivitu pre dieťa a vás, rodičov. Magnetické kvietky, včielky, víly, ovocia či autíčka, ktoré vám pod rukami vzniknú, budú tešiť dvojnásobne – ako originálna a multifunkčná hračka, ale tiež ako hmatateľný dôkaz zručnosti a tvorivosti vášho dieťaťa. Na magnetickom princípe funguje aj väčšina takzvaných „kresliacich tabuliek“, kde pomocou špeciálneho pera či pečiatok vytvárame opakovane prekresliteľné obrázky – ďalší skvelý spôsob na podporu kreativity a umeleckých vlôh dieťaťa. Kresliace tabuľky sú vďaka svojej kompaktnosti a čistote mimoriadne praktické najmä na cestách. 

Magnetické spoločenské hry a skladačky

Princíp magnetizmu využíva aj mnoho spoločenských hier. Úlohou hráčov v nich môže byť pochytať čo najviac rýb pomocou magnetických udíc, nakŕmiť zvieratká magnetickými guľôčkami alebo vyriešiť magnetické hlavolamy, labyrinty. Výborným riešením na cesty sú aj tradičné stolné hry (napr.  Človeče, nehnevaj sa), kde magnety fungujú ako pomôcka pre udržanie figúrok na hracej ploche počas cesty autom či lietadlom.  Extra zábavu navyše prináša magnetizmus aj do tradičných skladačiek a puzzle – dieliky odrazu držia pokope, čo určite ocenia najmä deti, ktoré ešte nemajú dokonale rozvinutú jemnú motoriku.  

Magnetické didaktické pomôcky

Magnetické čísla sú skvelou pomôckou pri osvojovaní si základov matematiky. Vyberte sadu, ktorá okrem samotných čísloviek obsahuje aj znamienka pre sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie a získate kompletnú sadu pomôcok pre hravé precvičovanie jednoduchých počtov. Pri rozširovaní slovnej zásoby, hláskovaní, pravopise či výučbe cudzieho jazyka zase určite oceníte magnetickú abecedu. Môže pozostávať z veľkých alebo malých písmen, pre tréning slovenčiny nezabúdajte hľadať sady s mäkčeňmi a dĺžňami. Magnetické didaktické pomôcky ale môžu byť aj oveľa dômyselnejšie – podobne, ako magnetické obliekanie bábik, napríklad, funguje anatomická vzdelávacia hra, kde hráč umiestňuje orgány či kosti na maketu ľudského tela.